Mimaki Haberler

Mimaki FESPA 2019’da Başarısını 2 EDP Ödülü ile Taçlandırdı.

Mimaki FESPA 2019’da Başarısını 2 EDP Ödülü İle Taçlandırdı.

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim sistemlerinin lider markası Mimaki başarılı bir FESPA fuarını daha geride bıraktı. 14-17 Mayıs tarihleri arasında Münih’te gerçekleşen FESPA Global Expo 2019 fuarına katılan Mimaki Europe, farklı stant konsepti ve sunduğu yeniliklerle fuarın uğrak noktalarından biri oldu. Mimaki ayrıca fuar sırasında Avrupa Dijital Baskı Birliği (EDP – European Digital Press Association) tarafından verilen EDP Ödüllerinden ikisini Mimaki Tiger-1800 MkII ve Rimslow TR Serisi ile kazandı. Mimaki Eurasia ekibi fuar boyunca Mimaki standında ziyaretçilerle yakından ilgilenerek, yenilikler hakkında bilgi verdi.
Mimaki standında ‘Baskının Geleceğini Hayal Edin’ temasıyla fütüristik bir hava yaratıldı. Tabela/reklam grafikleri, endüstriyel ürünler, tekstil ve 3D baskı başlıklarından oluşan dört ana iş alanında hem makineler çalışarak performanslarını sergiledi hem de ziyaretçilere numune baskılar sunuldu. Mimaki’nin UV LED baskı alanındaki ürün portföyünü genişleten, baskılarda 2.5D hissi veren katmanlar oluşturan yeni JFX200-2513 EX pazarla ilk kez buluştu.
Mimaki reklamcılık alanında UCJV300-75, UCJV300-160, UCJV150-160, CJV300-160 ve UJV55-320 modellerini sergiledi. Endüstriyel ürünler segmentinde ise UJF-7151plus, UJF-3042MkII ve UJF-6042MkII yer aldı. Tekstil alanında sergilenen çözümler arasındaki TS55-1800 iç mekan kumaşlarından spor ve moda kıyafetlerine, bayraklardan halılara kadar geniş uygulama alanıyla ilgi odağı oldu. Mimaki 3D baskı alanında ise 3DUJ-553 baskı makinesi ve üretilmiş numune koleksiyonu ile büyük beğeni kazandı.

EDP ödüllerinin sürekli kazananı Mimaki
Avrupa Dijital Baskı Birliği üyesi 20 yayın tarafından kalite, kullanıcı için değer ve çevresel etkiler dahil olmak üzere çok sayıda kriter baz alınarak EDP ödülleri verilmektedir. Bu yıl beş ana kategoride 100’ün üzerinde aday arasından 23 kazanan isim belirlendi. Geçen yıl ki FESPA fuarında da 2 EDP ödülü kazanan Mimaki Europe, FESPA Global Expo 2019 fuarında da iki EDP ödülüne birden ulaştı. Mimaki’nin Tiger-1800 MkII modeli ‘100m2/saat’ten büyük rulodan ruloya tekstil baskı makinesi’ kategorisinde, Rimslow TR Serisi komple çözüm ‘Hazırlık ve bitim baskı işlem çözümleri’ kategorisinde EDP üyeleri tarafından ödüle layık görüldü.
Mimaki’nin ünlü Tiger Pro Serisi’nin bir parçası olan endüstriyel hacimli dijital tekstil baskı makinesi Tiger-1800B MkII, 385m2/saate kadar hızda direkt baskı veya transfer baskı gerçekleştirebiliyor. Numune üretiminden küçük ve orta hacimde baskı işlerine kadar geniş bir aralıkta çalışma gücüne sahip olan model, 1200 dpi baskı kalitesini sunuyor. Esneklik ve hızı, yüksek baskı kalitesiyle buluşturan Tiger-1800B MkII, her türlü kumaş ve transfer kağıdı ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Tekstil baskıcıları; goblenler (duvar kağıdı dokumaları), iç dekorasyon, moda ve konfeksiyon gibi geniş bir uygulama alanında Tiger-1800B MkII’i kullanabiliyor.
Mimaki’nin baskı sistemleri için geliştirdiği MAPS (Mimaki Gelişmiş Pass Sistemi) ve NRS (Nozül Kurtarma Sistemi) sayesinde Tiger-1800B MkII kullanıcıları birçok avantaj elde ediyor. MAPS ile baskı kafasının her geçişinde boya kenara yayılarak baskı işlemi sırasında banding oluşması önlenerek gradyan geçiş sağlanıyor ve kusursuz baskı kalitesi ortaya çıkıyor. NRS ise, tıkalı nozülün yerine sağlam nozülü kullanarak üretime ara vermeden kesintisiz baskı sağlıyor. Bu ise baskı makinesinin performansını, kullanıcının üretkenliği ve üretim kalitesini artırıyor.

Mimaki kendini komple çözüm sağlayıcı olarak konumlandırıyor
Mimaki Eurasia Bölge Satış Müdürü Burak Kaftanoğlu, yaptığı açıklamada, Mimaki Europe’u elde ettiği 2 EDP ödülü nedeniyle tebrik etti. Mimaki’nin kendisini kullanıcıları için komple bir çözüm sağlayıcı partner olarak konumlandırdığının altını çizen Kaftanoğlu şunları dile getirdi; “Mimaki olarak kazandığımız bu ödüller kullanıcılar açısından doğru bir çalışma stratejisi izlediğimizi gösteriyor. Dijital tekstil baskı endüstrisinde gelişmiş baskı makineleri ve ekipmanlarımızla, sadece bir proses adımına hitap etmiyoruz. TR Seri’mizde yer alan kaplama, buharlama ve yıkama makinelerimizle baskı sürecini uçtan uca tamamlamış oluyoruz. Baskıcılar dört adımdan oluşan bu süreç için farklı tedarikçilerle çalışmak zorunda kalmıyor. Mimaki güvencesi ile tek kaynaktan sağlanan dijital tekstil baskı çözümleri kullanıcılarımızın verimliliğini ve kalitesini arttırırken, üretim ve yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlıyor.”
FESPA Global Expo 2019’dan başarılı sonuçlarla dönen Mimaki’nin bir sonraki durağını, tekstil makineleri sektörünün olimpiyat etkinliği olarak tanımlanan ITMA 2019 oluşturacak. Mimaki, 20-26 Haziran tarihlerinde Barselona’da düzenlenecek olan fuarda Salon 3 Stant B110’da gelişmiş diğer çözümlerinin yanı sıra bu ödüllü makinelerini de sergileyecek.

2 Boyutun Ötesinde Mimaki JFX200-2513 EX UV Baskı Makinesi FESPA Europe 2019’da

JFX200-2513-EX

Mimaki JFX200-2513 EX UV Baskı Makinesi 2 Boyutun Ötesine Geçiyor

Dijital inkjet baskı ve kesme çözümlerinin lider markası Mimaki, ürün portföyünü yenilikçi bir model ile genişletiyor. Baskı ve boya teknolojisiyle 2 boyutlu baskının ötesine geçip, baskılarda derinlik hissi vererek 2.5D etkisi yaratan yeni geniş format flatbed UV inkjet baskı makinesi JFX200-2513 EX, katma değeri yüksek baskıyı farklı bir boyuta taşıyor. Türkiye pazarında halen rekabetçi fiyatı ve teknik özellikleriyle başarılı bir satış grafiği sergileyen JFX200-2513’ün yanına JFX200-2513 EX ekleniyor. JFX200 serisini genişleten yeni model; beyaz pano, saydam/renkli pano, ahşap, karton ve metal de dahil olmak üzere, 2.500 mm x 1.300 mm boyutuna kadar çok çeşitli malzemeye direkt baskı yapabiliyor. Yeni model özellikle panel tabelalarda, iç dekorasyon ve mobilya düzenlemelerinde, ayrıca yapı malzemeleri gibi çok çeşitli uygulama alanlarında kullanılabiliyor. FESPA Global Expo 2019’da uluslararası pazara tanıtılacak olan JFX200-2513 EX’in Türkiye satışları ise Haziran ayında başlayacak.

UV baskıda 2 boyutun ötesine geçiş; 2.5D deneyimi

Mimaki’nin geliştirdiği Surface Imaging (Yüzey Baskısı) teknolojisi içindeki Gofre Baskı (Emboss Print) tekniği ile birden fazla UV boya katmanı oluşturularak 2.5D olarak anılan 3 boyutlu bir efekt elde ediliyor. Genel olarak UV baskı makinelerinde iki katman (geçiş) seviyesi mevcuttur, ancak Mimaki’nin orijinal RIP yazılımı RasterLink6Plus’ın yeni işlevi Mimaki 2.5D Doku Oluşturucu (Mimaki 2.5D Texture Maker) sayesinde, kolay bir şekilde çok katmanlı geçiş (gradation) verileri oluşturulabiliyor. Her data katmanı farklı işlendiğinden baskı yüzeyinde farklı kalınlıklarda, gerçekçi bir derinlik elde edilir.
Mimari ve iç dekorasyonda yaratıcılığı kışkırtan ve sizde dokunma isteği uyandıracak tuğla ve ahşap dokusuna sahip 2.5D baskılar JFX200-2513 EX ile kolayla gerçekleştiriliyor. Yağlı boya tablolarındaki gibi boya kalıntılarının oluşturduğu farklı yüzey seviyeleri de bire bir elde edilebiliyor. Renk uygulamasının yanı sıra oluşturulan farklı kalınlıklardaki bu düzgün doku sayesinde, baskılı ürün daha fazla katma değerli hale gelir.

Arttırılmış baskı hızı, güvenlik ve kullanılabilirlik

Giriş seviyesi modeli olan JFX200-2513 EX, temel olarak yüksek katma değerli baskı ve yüksek üretkenliğiyle tanımlanıyor. Bu UV baskı modelin yeni baskı kafası teknolojisiyle, geleneksel modellere kıyasla, saydam/renkli panolar için kullanılan beyaz ve renkli eş zamanlı baskı hızı %200 artış kaydediyor. Ayrıca, yeni eklenen Draft Modu saatte 35m2 maksimum baskı hızı ile, yüksek verimliliğe katkı sağlıyor. Yeni model baskı işinde sabitliği ve güvenilirliği de arttırıyor. Mimaki Nozül Kontrol ve Nozül Kurtarma Sistemi (NCU & NRS) eksik nozülleri otomatik olarak algılar ve kurtarma işlemini gerçekleştirir. Bu da kullanıcıların servis beklemeden, baskı işine devam etmesi anlamına geliyor.
Harici durdurma arabirimleriyle bağlantılar, kullanıcıların fabrikadan fabrikaya değişiklik gösteren farklı güvenlik standartlarını karşılamasına olanak veriyor. Böylece, standart acil durdurma düğmesi dışında, müşteriler de baskı makinesinin ortama uygun güvenlik önlemleriyle çalışmasını sağlayabilir.
Güçlü bir donanımla pazara sunulacak olan JFX200-2513 EX’in bir diğer avantajı ise arttırılmış kullanılabilirliğidir. Medyayı yatak yüzeyinde tutarak düzgün bir baskı sağlayan vakum düğmesini kontrol için, baskı makinesinin çalışma panelindeki Açma/Kapama düğmesinin yanı sıra, standart olarak sunulan ayak pedalı da kullanılabilir. Ayak pedalı, kullanıcının büyük boyutlu panolara baskı sırasında, ellerini kullanamayacağından iş verimliliğini artırır.
Operatörün çalışmasını kolaylaştıran bir başka nokta ise standart USB bağlantısının yanı sıra Ethernet bağlantı desteğidir. Bu, tek bir PC’yi birden fazla baskı makinesine bağlayarak kontrol etmek için en uygun yöntemdir. Kurulumu kolay olan bu bağlantı için mevcut ofis ağınıza bir kablo eklemeniz yeterli olacaktır.

Mimaki geleceğin dijital dünyasını FESPA 2019’da gösterecek

Mimaki, 14-17 Mayıs tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek olan FESPA Global Expo 2019’a ‘Baskının Geleceğini Hayal Edin’ temasıyla katılıyor. Fütüristik bir stant konsepti ile ziyaretçilerine yaratıcı, yenilikçi ve kar sağlayıcı fırsatları keşfetmek için ilham vermeye hazırlanan Mimaki, fuarda ilk kez gösterilecek çözümlere sahip. LED aydınlatmalı yollar ve aynalarla zenginleştirilen B6-A30 numaralı Mimaki standında, firmanın dört ana iş alanı yer bulacak; tabela/reklam grafikleri, endüstriyel ürünler, tekstil ve 3D baskı.
UV LED baskı ürün gamını genişleten yeni JFX200-2513 EX, FESPA Global Expo 2019’un öne çıkacak ürünleri arasında bulunuyor. 2.5D efektli baskıları mümkün kılan bu yeni model, yüksek verimliliği, baskı stabilitesi, uygulama zenginliği, geliştirilmiş kullanılabilirliği ile FESPA ziyaretçilerinin ilgi odağı olacak. Mimaki standının bir başka gözdesi yeni FDM 3D baskı makinesi ise, özelleştirilmiş JIG üretimine odaklanan küçük nesne baskı pazarını hedefliyor.
Artan rekabet ve üretim maliyetleri nedeniyle iş akışı çözümlerine talep ve ilgi sürekli artıyor. Mimaki bu segmentte müşterileri için daha önce IoT çözümünü tanıtmıştı. Önümüzdeki FESPA fuarında ise IoT’nin bir sonraki aşaması kabul edilen yeni yazılım Job Controller IP gösterilecek. En güncel Rasterlink Rip ile Gravograph ve Trotec lazer sistemlerine bağlantı tam olarak destekleniyor.
Mimaki’nin sunacağı bir diğer yazılım çözümü ise, perakende pazarı için geliştirilen yeni Simple POP olacak. Bu yazılım sayesinde mağaza sahipleri, etiket, çıkartma, roll-up ve benzeri gibi baskı işlerini oluşturmak ve tasarlamak için herhangi bir grafik bilgisine ihtiyaç duymayacak. Bu yeni yazılım, Mimaki’nin başarılı ve popüler UCJV serilerinde tasarımdan baskı ve kesime kadar otomatik bir iş akışı için birebir Rasterlink’e bağlanıyor.

3D Baskıda Yeni Masaüstü Çözüm: Mimaki 3DFF-222

3DFF-222-3D-Printer

3D Baskıda Yeni Masaüstü Çözüm: Mimaki 3DFF-222

 • Mimaki yeni masaüstü 3DFF-222 3D baskı makinesi ile bu teknolojiyi endüstriyel talepleri karşılayacak seviyelere çıkarıyor.
 • Reklam, tabela ve baskı işindeki birçok uygulamaya eklemlenen bu çözüm, kullanıcı dostu, güvenilir ve yüksek hızlı oluşuyla öne çıkıyor. Üstelik, uzaktan görüntüleme özelliği ile makinenize telefon veya tabletten ulaşabilirsiniz.

Request a 3D sample

Mimaki ve Sindoh ortaklığı ile geliştirilen masaüstü 3DFF-222 3D baskı modelinin Nisan ayında resmi satışı başlayacak. Güney Kore merkezli Sindoh, 3D baskı makineleri ve çok fonksiyonlu baskı makineleri alanında faaliyet gösteriyor. Erimiş Filament Üretim (FFF) tekniği ile çalışan model, direkt ürüne baskıda kullanılan aparatlar ve üç boyutlu tabela üretimine dönük parçaların üretimi için, firma içi tasarım ve üretim aracı olarak geliştirildi.

PLA malzemesi ile baskı yapan yeni 3DFF-222 sistemi, yüklemesi kolay filament kartuşları kullanıyor. 210mm genişlik, 200mm derinlik ve 195mm yükseklik boyutlarına kadar 3D parçalar üretebilen sistem, bir Mimaki uygulaması aracılığıyla her bir baskı işinin uzaktan izlenmesini sağlıyor. Grafik sanatlar alanında köklü bir mirasa dayanan uzmanlığıyla Mimaki 3D alanındaki model sayısını böylece ikiye çıkardı.

Mimaki Eurasia Bölge Satış Müdürü Burak Kaftanoğlu, “Yeni 3DFF-222 3D baskı makinesi ofis işlerinde, hızlı modelleme taleplerine hızla yanıt vermek için hazır. Bizim endüstriyel reklam ve grafik baskı çözümlerimizle birbirini tamamlıyor. Örneğin UJF Serimizden flatbed direkt ürüne baskı UV LED baskı makinelerinde baskı yaparken, baskı kalitesini sabitlemek için, 3DFF-222 özelleştirilmiş baskı kalıplarının az maliyetle üretimini sağlayabiliyor.’’

Endüstriyel, promosyon, grafik ve dekorasyon alanları için güvenilir, verimli ve hızlı bir 3D makinesi arayan herkese hitap eden 3DFF-222, birçok yenilikle donatıldı. Bu filament ile kolay çözülmeyen, sert ve sağlam modeller üretilebiliyor. Böylece üretim parçaları hiç olmadığı kadar hızlı üretilebiliyor, bu da tedarik sürecinin kısaltılmasına yardımcı oluyor.

3DFF-222 3D baskı makinesi hakkında önemli bilgiler

 • 3DFF-222’nin kullandığı PLA (polilaktik asit) filamenti, mısır ve patates nişastasından elde edilmiş, eko-plastik sert ve sağlam bir malzemedir.
 • Otomatik filament besleme sayesinde filament kurulumu basitleştirilmiştir. Özel kartuşa bir makaralı filamentin takılması ve ana üniteye ayarlanması ile filament nozülü otomatik olarak besler.
 • Baskı işi tamamlandığında Otomatik filament kesme özelliği devreye girer.
 • Dahili termostatik işlevli esnek metal yatağı sayesinde hem stabil bir baskıyı hem de modelin hazır olduğunda kolayca çıkarılmasını sağlıyor.
 • Yatak Dengeleme Yardımcısı, tablanın yatak hatasının otomatik olarak ölçüp, bunu düzeltirken, stabil bir baskıyı destekliyor.
 • HEPA (Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) filtresi ile kirli havanın ortama salınmasını önlüyor.
 • Çalışma sırasındaki gürültüyü en aza indirmek için motor tahrik sistemi özel olarak tasarlandı.
 • Akıllı telefon ve tabletlerden cihazı uzaktan izlemek için, 3d baskı makinesinde bir kamera ve LED ışık sistemi bulunmaktadır.

Burak Kaftanoğlu: “Tabela ve reklamcılar göz alıcı renkli iç mekan tabelalarının ve kutu harflerin verimli şekilde üretiminde zamandan ve maliyetten tasarruf etmek için 3DFF-222’yi kullanabilirler. Önce ürün 3D olarak basılır, daha sonra Mimaki’nin UV makineleri LD modunda kullanılarak ürün dekore edilir ve üç boyutlu nesnelere yüksek kalitede baskı yapılmış olur.”

Mimaki to Show Business Driving Digital Print Solutions at PSI and Viscom 2019

Highlights include on-demand and personalized 360-degree direct-to-object printing, technology for striking backlit signage as well as the ability to print different designs on both sides of a substrate.

Mimaki Europe today announces that under it’s ‘Join the Experience’ joint show theme, it will exhibit its portfolio of market leading UV flatbed, solvent and sublimation printers at PSI and Viscom 2019 (8-10 January 2019 – Dusseldorf, Germany). Designed to enable profit generating applications across the sign graphics, promotional products, industrial and textile markets, visitors will see a host of print solutions designed to suit a wide range of businesses – but with the flexibility to support their needs today and tomorrow.

As one of two specific highlights of the Mimaki booths, visitors to Viscom 2019 will see the white ink capability for the highly popular Mimaki UCJV300 sign and graphics printer. This feature enables enhanced backlit applications for striking graphics and additional revenue opportunities. Visitors to the Mimaki booth at PSI will also see 360-degree direct-to-object printing from its Mimaki UJF Series, enabling high quality and personalized print onto bottles, cylinders and a wide range of promotional items.

Danna Drion, Marketing Manager, Mimaki Europe comments: “At Mimaki, our worldwide team is committed to customer service and providing products that the market wants and needs. To ensure we achieve this, not only do we spend roughly 7% of our annual revenue on R&D, but we also have a team of over 120 people dedicated to product development.”

“As such, we go to PSI and Viscom 2019 with packed booths demonstrating some of the markets fastest, highest quality and most advanced print solutions available, almost anywhere. So, whether you’re a mature sign shop, a promotional product supplier, a start-up textiles printer, a seasoned marketeer or indeed a retail manufacturer, we have products to suit all your requirements.”

PSI (Stand 10C11)

At PSI, Mimaki will show three of it’s direct-to-shape digital printers designed specifically for the international promotional products market. It will also present a range of creative promotional products in various materials including glass, plastic and (faux) leather – further demonstrating how advanced digital printing enables value adding and profit driving personalization and versioning capabilities:

 • Mimaki UJF-3042MkII – Market leading productivity and ease of use for on-demand, direct
  to object printing up to 420mm wide. Shown with the optional ‘Kebab’ capability plus white ink, visitors to PSI will witness 360-degree printing onto glass and plastic bottles.

 • Mimaki UJF-6042 MkII – Double the print width and shown with an optional ‘Ionizer’ feature, as well as clear, white and primer inks, this solution prints onto products 153mm (6in) thick. At the show, it will demonstrate amazing print quality and colour capabilities on matte black notepads.

 • Mimaki UJF-7151plus – With a maximum print size of 710mm x 510mm, this state-of-the-art high quality and high-performance printer is ideal for wide range of promotional products, ID cards and personalized gifts.

Utilising Mimaki’s renowned high build quality for ultra-reliability, high speed and rich colours, the company will demonstrate to visitors of both shows how they can ‘print and profit’ using Mimaki technology.

Viscom 2019 (Stand 14E55)

At Viscom 2019, Mimaki will display breath-taking print samples from customers around the world, as well as provide live demonstrations from nine of its solvent, UV and sublimation printers for applications in three distinct markets – Sign Graphics, Industrial Products and Textiles. Specific Mimaki show highlights include:

 • Mimaki UCJV300-160 and UCJV300-75 (UV integrated printer/cutter) – The award-winning sign and graphics solution will feature a white ink capability enabling four-layer printing to create transformative graphics for backlit applications. Perfect for applications using transparent film, the printer also enables five-layer printing for producing different designs on both sides of the substrate, simultaneously. These Mimaki capabilities provide new value adding and profit driving applications.

 • Mimaki TS55-1800 – Ideal for interior fabrics, sports and fashion apparel, flags and tapestries, the TS55-1800 Series offering continuous operation, is designed for users that demand high productivity and high-quality print. Featuring a plotter roll for small runs or a mini jumbo roll for long runs, the TS55-1800 Series has the flexibility to adapt to changing business needs.

“Exhibiting at PSI and Viscom 2019 is a great way to start a New Year, and we look forward to meeting visitors in Dusseldorf,” concludes Drion.

Mimaki Announces Tessa Koops as Fashion Designer for Heimtextil 2019

Koops to demonstrate the power of Mimaki digital print technology for increased creativity, personalisation and profitability within the fashion industry

Mimaki Europe today announces its partnership with Dutch retail fashion designer, Tessa Koops, for Heimtextil 2019 (8-11 January 2019, Frankfurt, Germany – Stand J81, Hall 3.0). Completing its line-up of designer collaborations for the show, clothing specifically designed for Mimaki by Koops, will be used to demonstrate the power of art in fashion and the huge impact digital print can have on creativity and personalization within the fashion design and manufacturing process.

Koops joins a prestigious group of inspirational world-leading designers brought together by Mimaki for Heimtextil 2019. Under the theme of ‘The Fusion of Innovation and Design’ and celebrating digital print within all elements of art, interior design and fashion, Mimaki commissioned work from designers including Sigrid Calon and Claire Vos (Studio Roderick Vos), will also be showcased throughout the Mimaki booth.

Tessa Koops is a fashion designer of women’s clothing, specialising in dresses with floral/patterned prints. In addition to dressing different celebrities, her clothing is sold in more than 50 retail outlets across the Netherlands.
“Ordinarily, I work a lot with purchased prints for my clothing. However, this collaboration with Mimaki has enabled me to go beyond the typical design limitations of fashion and better understand how digital print can increase creativity, personalisation and diversification across a range of pieces. As you will see on the booth, one of my own paintings is used in a variety of ways including as a print for dresses,” comments Tessa Koops.

“I am very impressed and inspired by the possibilities that Mimaki printers offer the fashion industry. As a designer, you normally don’t get to experience such cutting-edge technology first hand, so this has been quite enlightening. In fact, exposure to the potential of digital print has enabled me to think in broader terms than just fashion design,” concludes Koops.

With printed applications on a diverse range of textiles, fabrics and interior materials, visitors to the Mimaki booth at Heimtextil 2019 will learn how they too can use advanced print technology to drive design innovation and profitability. Additional Mimaki designers include Anousjka Röben displaying shoes and creative studio Deux d’Amsterdam showing a unique kimono designed specifically for Mimaki – all designs were digitally printed by Textiles & More (T&M).

The Mimaki stand will showcase a printer for almost every type of textile application, with other digitally printed textiles applied to design classics in the ‘Pode’ range from Leolux, and feature walls utilising photography from Arjan Benning also being displayed.

Mimaki Announces Digitally Printed Design Collaborations to be Showcased at Heimtextil 2019

World leading designers to demonstrate creative, profit driving digitally printed applications

Mimaki Europe today announces its collaboration with over 10 inspirational world leading designers for Heimtextil 2019 (8-11 January 2019, Frankfurt, Germany – Stand J81, Hall 3.0). Under the theme of ‘The Fusion of Innovation and Design’ and celebrating digital print within all elements of art, interior design and fashion, Mimaki commissioned work from designers including Sigrid Calon and Claire Vos (Studio Roderick Vos), will be showcased throughout the Mimaki booth and used to demonstrate the power of digital print to increase the creative process.

Seeing printed applications on a diverse range of textiles, fabrics and interior materials, visitors will learn how they too can use advanced Mimaki technology to drive design innovation and profitability. From designers including Anousjka Röben displaying shoes; creative studio Deux d’Amsterdam showing a unique kimono designed specifically for Mimaki and Heimtextil, all designs were digitally printed by Textiles & More (T&M). The Mimaki stand will showcase a printer for almost every type of textile application, with additional digitally printed textiles applied to design classics in the ‘Pode’ range from Leolux, and feature walls utilising photography from Arjan Benning also being displayed.

“Heimtextil is always a really good show for us. For 2019, we’re excited to share the results of our collaboration with these amazing designers and to demonstrate what’s possible with our comprehensive range of printers,” says Mark Sollman, Mimaki Application Manager EMEA.

“From entry-level printers to production workhorses, each Mimaki system delivers premium quality print and profit-enhancing productivity. What’s more, using our wide range of inks, a huge variety of substrate applications now becomes available too. So, whether you’re a designer seeking to push the creative boundaries of textile printing, or a brand looking to increase your productivity and lower your environmental footprint, a visit to the Mimaki stand is a must,” continued Sollman.

Heimtextil visitors will experience Mimaki’s broad portfolio of printing solutions, split into three distinct areas including interior design, fashion and art. In the art section, the UCJV150-160 inkjet printer with environmentally-friendly UV-curable inks, will be used to produce wallpaper. Textiles will be printed in both the interior design and fashion areas, with the ultra-productive TS55-1800 sublimation transfer inkjet printer focusing on upholstery. Using a belt-conveying solution, the TX300P-1800B entry-level direct-to-textile system will also be printing onto stretchable fabrics used in fashion.

Claire Vos, introduced by Textiles & More (T&M) and a graduate of Design Academy Eindhoven, studied her craft in Italy, Switzerland and Indonesia before settling in the Netherlands. With a contemporary graphical industrial flavour to her work, many of Vos’s products are produced using Mimaki printers for Textiles & More. Her work, shown under the theme of ‘The Dressing Room’, will be shown at Heimtextil through Mimaki-printed upholstery including chairs and cushions.

Bringing vivid colour and fine graphical elements into her work, Sigrid Calon is a visual artist. At Heimtextil, the detail and vibrancy of Calon’s art will be brought to life by a 2×2 metre artwork utilising Mimaki’s latest printhead technology delivering smooth gradations and sharp and precise details. Examples of Calon’s work will also be shown in various materials, produced by Mimaki advanced print technologies, including UV and 3D printing.

“Quite simply, fabric diversity means that designers no longer have to compromise,” states Sollman, “Whether it’s for the fast paced and ever-changing high-street marker or for more bespoke pieces, substrate availability is paramount for all fashion today.”

Danna Drion, Senior Marketing Manager EMEA, Mimaki Europe, concludes: “We’re absolutely delighted to be showcasing this collection of talent at Heimtextil – it perfectly demonstrates what can be achieved when you mix design excellence with high quality digital printing from Mimaki technology. Of course, we will also show the business case that supports these projects too – profit generating print solutions that enable innovation and business growth.”

Why the Mimaki TS55-1800 is (r)evolutionary

The textile printing market is rather traditional. For example, only 4 percent currently use digital printers. The reasons for this are diverse, from sticking to familiar production methods to the fear of high investments. Mimaki wants to change that with the TS55-1800, a high-end digital textile printer for use with heat transfer sublimation paper. It is a solution designed specifically for the entry and mid-level market with an unprecedented price-quality ratio.

by Bert Benckhuysen, Senior Product Manager at Mimaki EMEA

I have been working in the printing business for decades and have a technical background. That is why I love all the new technical gadgets, but I still must admit that I’m also quite fond of traditional analogue printing techniques as well. Just as an old steam locomotive makes you aware of the history and the technological progress of trains, digital print technologies also make my heart beat faster. But ultimately, we must progress, including in the printing business; and the future of printing is undoubtedly digital. The good news is that Mimaki has now succeeded in bringing industrial digital textile printing solutions within reach of small and medium-sized businesses. That is truly a revolution, thanks to an evolutionary process of continuous innovation by Mimaki.

High ink density and speed

The textile and apparel industries are extremely dynamic and require high production volumes. These high volumes are feasible when using traditional printing techniques, but the quality can lag. Digital printing has been an excellent way to improve quality for years. However, to achieve a marketable print quality at a high production speed normally requires a high level of investment, which means that only major players in the industry can afford it. Mimaki recognized the gap in the market and decided to develop a new dye sublimation printer, designed specifically for the entry and mid-level market. The TS55-1800 is a very affordable printer that, unlike all comparable products in this segment, meets high quality and ink density demands at the faster print speeds that the market requires. It prints at a resolution of 480×600 dpi while maintaining vibrant colours using one-pass printing at 140 m² per hour. In addition, for the TS55-1800, Mimaki has also incorporated its unique MAPS (Mimaki Advanced Pass System) technology in two-pass printing mode to eliminate banding.

Mini Jumbo Roll

To offer companies as much flexibility as possible, Mimaki also decided to offer the option of using this exciting new printer with the new Mini Jumbo Roll unit. This facilitates printing continuously with 2,500 linear meters of transfer paper. Smaller printing companies can use this machine to scale up to higher production volumes, but that is not all. By replacing their 150- to 200-meter plotter rolls with Mini Jumbo Rolls, they can also save more than 20 percent on paper costs and increase production capacity since no small rollers need to be replaced. Mimaki makes it even easier for companies to make the transition to digital printing by, for the first time, supplying print media with the TS55-1800 as a package deal in the form of Mimaki Vision Jet-X transfer paper, provided by Neenah Coldenhove.
And finally, the printer has a 10-l ink system that drastically lowers ink prices per m2!

With two additional unique features, Nozzle Check Unit (NCU) and Nozzle Recovery System (NRS), already available from two-pass print mode, Mimaki ensures that production can take place without any trouble and without requiring any human intervention over longer periods of time. The Nozzle Check Unit automatically checks nozzles and cleans them if required and the NRS substitutes defective nozzles giving uninterrupted operation.

I recommend the TS55-1800, a revolutionary printer, for anyone who is interested in engaging in this lucrative market and those looking for ways to streamline existing production. Textile professionals can drastically reduce operating costs with this printer, increase production volume significantly, and at least double their annual profit. And it is an affordable entry point for those just entering the market. That is really revolutionary, and I believe it will help many companies grow in digital textile printing or take their first steps into the digital world.

Mimaki Announces Participation in “ADAPT” Consortium Launched by Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Mimaki’s 3D printer to be installed in MIT’s laboratory to help its additive manufacturing technology research

Mimaki Engineering Co., Ltd. (Mimaki), headquartered in Nagano Prefecture, Tomi City; President, Kazuaki IKEDA, has announced Mimaki’s participation in the “ADAPT (Additive and Digital Advanced Production Technologies)” consortium launched by Massachusetts Institute of Technology (hereinafter called MIT) as one of the founding members.

“ADAPT” is a consortium directed by MIT professor John Hart, who leads MIT’s Laboratory for Manufacturing and Productivity. With the aim of supporting the advanced additive manufacturing industry, ADAPT will promote research and education for next-generation manufacturing technology based on AM (*1) processes, including 3D printing.
*1: Manufacturing methods of forming by adding materials, through AM (additive manufacturing), laminated object manufacturing, 3D printing, etc.

“We’ve been given an opportunity to install our UV flatbed inkjet printer [UJF-7151 plus] and 3D printer [3DUJ-553] at MIT to support AM-related classes and research activities. Working towards ADAPT’s vision of amalgamation and evolution of AM technology and digital production sought by MIT professor John Hart, Mimaki will continue to contribute to ADAPT activities through our inkjet technology and mass customization printing solution. And, we will feed back synergy effects gained through ADAPT activities to future product development. In this sense, it is indeed an honor that Mimaki was selected as one of the founding members of MIT’s ADAPT,” comments Yasuhiro Haba, Executive General Manager of Sales Division, Mimaki Engineering Co., Ltd.

The “ADAPT” founding members held a kick-off meeting at the international trade fair for additive manufacturing and industrial production – “formnext” – held in Frankfurt, Germany in November and are scheduled to have their next meeting at MIT in Spring, 2019.

ADAPT founding members:
ArcelorMittal/Autodesk/BigRep GmbH/Dentsply-Sirona/Electro-Optical Systems Inc./Formlabs, Inc./General Motors/Mimaki Engineering/Proto Labs, Inc./Robert Bosch GmbH/Volkswagen AG

Mimaki proudly present at FESPA Eurasia

This morning FESPA Eurasia kicked off and General Manager Arjen Evertsen of our subsidiary in Turkey was invited to cut the ceremonial ribbon at the official opening.

The exhibition is the region’s leading wide format digital printing, screen printing, signage, textile printing and garment decoration exhibition and welcomes visitors from 6 to 9 December 2018 in Istanbul, Turkey. Mimaki is once again a proud sponsor at FESPA Eurasia and will have a significant presence at the show with two major stands. Mimaki’s booth C20 in hall 9 is all about innovative textile solutions, whereas booth C25 in hall 10 showcases a wide variety of other innovative Mimaki technologies and products.

Mimaki Highlights

On the textile booth visitors can set eyes on the newly designed Mimaki TR 300-1850C/S Coater and Steamer as well as the brand new TS55-1800 sublimation printer. With unique features such as the Mini Jumbo roll and 10kg ink supply system, this machine is a true (r)evolution in textile printing. On the Mimaki main booth in hall 10, Mimaki experts will demonstrate printing on copper film as well as our unique 5-layer printing possibilities with the Mimaki UCJV series using our most advanced UV-Led technology. Another must see is our new Silver Metallic ink printing on the Mimaki UJF7151plus.

If you want to see it all in action, come and visit us at FESPA Eurasia, stand C20, hall 9 and stand C25 in hall 10!

Mimaki’s UV inkjet print portfolio set to unlock superior business and manufacturing benefits at InPrint 2018

– Mimaki to showcase market’s first metallic ink capability for digitally printed direct-to-object production

– Demonstrations of 360o high quality, high speed printing on cylindrical objects such as glass bottles/jars

 
Mimaki will showcase its comprehensive portfolio of UV LED inkjet printers at InPrint 2018 (Milan, Italy – 20 – 22 November 2018, stand #410). The company will demonstrate how print service providers (PSPs) and industrial manufacturers of promotional and consumer products can use Mimaki’s high quality print technology, offering market leading productivity and versatility, to support increased revenues and drive new application possibilities.

Encapsulated in Mimaki’s ‘Join the Experience’ show theme, visitors from inhouse manufacturing departments and PSPs will get a close look at product samples from the high performance Mimaki UJF Series of direct-to-object UV LED printers. In addition to seeing technology demonstrations of its new metallic ink capability, Mimaki visitors will also hear how Mimaki-powered on-demand direct-to-object printing has enabled customers to target and version products – resulting in increased consumer engagement, production efficiencies and sales, as well as a reduction in production waste.

Driving these customer benefits, visitors to the Mimaki stand will see live demonstrations of the state-of-the-art Mimaki UJF-3042MkII direct-to-shape A3 printer supporting substrates up to 153mm thick. Mimaki will also show the optional 360o cylindrical bottle printing unit for this product, designed to print onto a range of bottles and jars. This capability expands inhouse manufacturing capabilities and provides new business opportunities for PSPs.

Visitors will also see the larger A2 format Mimaki UJF-6042MkII direct-to-object LED UV printer, as well as the UJF-7151plus flatbed direct-to-object solution for printing onto thick substrates at high speed. Ideal for a wide range of promotional products including mugs and pens, Mimaki will use the UJF-7151plus to provide a technical demonstration of its new silver metallic ink – shown for the first time in Germany.

Mimaki will also feature 3D models from its 3DUJ-553, the world’s first full-colour UV-curable inkjet 3D printer offering over 10 million colours. The Mimaki UCJV300 series of integrated ‘print and cut’ roll-to-roll UV LED inkjet solutions will also be on show, supporting applications including high quality POP/POS, outdoor signage, flags and banners, as well as labels and wallpaper.

“We’re excited to attend InPrint 2018,” comments Ronald van den Broek, General Sales Manager, EMEA, Mimaki. “We will use the show platform to demonstrate how users of our technology can further innovate and add customer value, while reducing costs and increasing profits. As the first print manufacturer to release a metallic ink for industrial flatbed digital printing, we’re also keen to meet with visitors to demonstrate how they can better match brand colours, while dramatically reducing production time and increasing their product design capabilities. It should be a good show.”