Why Mimaki is the right choice

Mimaki Core Technologies

Mimaki’nin Eşsiz Özellikleri

As a technology driven company, we invest a lot in R&D and put a lot of effort into creating innovative technologies and pioneering products.
With our vision “Something New, Something Different” we are committed to develop innovative technologies that enable you to realize your ideas and make a difference in your business, against your competition, or to the community and environment around you. At Mimaki, we believe that our customers should have confidence that their printers and plotters deliver efficiently and consistently outstanding results.

Mimaki printers include core technologies and unique features that offer the best print quality, maximum productivity and reduced exposure to risks that can delay production. See a list of Mimaki’s Core Technologies below.

Fevkalede baskı kalitesi için

 

Mimaki’nin banding oluşmasını engelleyen gelişmiş pass sistemi – MAPS

Bu çekirdek teknoloji baskılarda banding oluşmasını engellemek üzere tasarlanmıştır. Şerit kenarları üst üste basılır ve banding oluşabilecek kenarlar daha az boya damlası ile basılır. Böylece en yüksek baskı hızlarında bile muhteşem baskılar elde edebilirsiniz.

Dalga Formu Kontrol Teknolojisi – WFC

Bu çekirdek teknoloji boya damlalarını neredeyse kusursuz noktalar halinde düz bir hat boyunca püskürterek, net, keskin karakterler, çizgiler ve kenarlar oluşturur ve yüksek kaliteli baskı çözünürlüğü elde etmenizi sağlar.

Değişken Nokta Teknolojisi

Değişken Nokta Teknolojisi’ne sahip olan makinelerde 3 farklı küçük, orta ve büyük damla boyutu ile baskı yapılmaktadır. Bu teknoloji yumuşak geçişli yüksek kalitede görüntüler oluşturacaktır.

Mimaki Fine Diffusion Teknolojisi – MFD

Bu çekirdek teknoloji desenlerin tekrarlanmasıyla ortaya çıkan görüntü parazitlenmesini azaltarak baskı kalitesini arttırır.

Mimaki Lak Kontrol – MCC

Mimaki Lak Kontrol fonksiyonu baskı yüzeyinde toz birikme olasılığını azaltmak için kürleme süresini en aza indirir. Bu, aynı anda lak boya püskürtmesi ve UV ışığı ile gerçekleştirilir, böylece minimum toz oranıyla parlak ve net bir baskı elde edilir.

Mimaki’nin akıllı ısıtıcıları malzeme ve boya performansını yükseltir – MIH

Bu patentli teknoloji malzemenin ve boyanın performansını yükseltirken, size kaliteli baskı ve tasarrufu garanti ediyor.

Kesintisiz verimlilik için

 

Mimaki Dökme Boya Sistemi – MBIS

Bu çekirdek teknoloji daha yüksek boya kapasitesine kolay ölçümlenmesini sağlayarak, üretiminizin maliyetlerinizi etkilemeden işlerinizle birlikte büyümesini sağlar.

Kesintisiz Boya Tedarik Sistemi – UISS

Bu çekirdek teknoloji bir boya bittiğinde aynı rengin diğer haznesine otomatik olarak geçmesini sağlar. Böylece kesinti olmadan yüksek hacimli baskılar yapılabilir.

Mimaki Sirkülasyon Teknolojisi – MCT

Bu çekirdek teknoloji düzenli aralıklarla boya sirkülasyonu yapılarak, beyaz boyada pigment çökeltisi oluşması engellenir. Böylece nozül temizleme sıklığı azaltılır, bu da daha stabil baskı sonuçları elde edilmesini ve etkin boya kullanımıyla maliyetin düşürülmesini sağlar.

Nozül Kontrol Ünitesi – NCU

Bu çekirdek teknoloji tıkalı nozülleri otomatik olarak belirler ve temizler. Bu fonksiyonlar sayesinde tıkalı nozül sebebi ile oluşabilecek baskı israfı ortadan kalkar.

Nozül Kurtarma Sistemi – NRS

Bu çekirdek teknoloji otomatik olarak hatalı nozülü sağlam nozül ile değiştirerek, kesintisiz baskı işlemleri yapılmasını ve verimliliğin sürmesini sağlar.

Otomatik Malzeme Besleme – AMF

100kg’ye kadar kontrollü olarak sürekli ve stabil şekilde malzemenin ilerlemesini sağlayarak yüksek hacimli işlerde bile optimum gerilimi sağlar.

Automatic Media Clamp function

This technique enables unattended operation without manual intervention. It automatically adjusts pinch roller pressures through the whole process of print and cut to ensure accurate the highest print and cut accuracy.

Automatic Cleaning function

Reliable output results are always ensured if the print heads are always kept clean. Head cleaning is automatically carried out when printing is completed for a set of length or time with the auto cleaning function.

Automatic Wiper Cleaner

This technique ensures quick and effective cleaning. It avoids color mixing in the print heads which leads to sharper images and reduces daily maintenance time.

Jam Sensor

A highly sensitive sensor attached to the print head detects even a slightly wrinkled or draped textile surface and prevents a print head strike or a media jam, thereby reducing print head damage.

Mimaki Degassing Module – MDM

Mimaki degassing module eliminates the gasses or bubbles inside the ink, preventing nozzle failure and ink sedimentation. This results in higher productivity, higher print quality and lower costs.

Cut core technologies

 

ID Cut

Through ID Cut technology, the cut data of every print data is readable to start the cut automatically. This saves operation time and it reduces media loss by data transmission error.

Crop Mark Detection

An optical sensor enables automatic consecutive detection of crop marks throughout the nested images. Together with the automatic adjustment function, it helps to achieve precise contour cutting.

Half Cut

With the half cut function, the backing sheet can be cut, leaving a few connection points, which hold the image in place after cutting. When finished, the backing sheet can be easily detached.

Corner Cut

With our corner cut technology a perfect intersection at the start- and endpoint is created to ensure easy weeding of the vinyl.

Over Cut

The over cut function creates intersections on all corners to generate perfect sharp corners.